דרך ארץ. » תשובה רעועה.

תשובה רעועה.

10 04 2008

ובכן.

בעוד מעט פחות מחדשיים, כידוע לכם, צפוי "דרך ארץ" לחגוג חצי עשור לפוסט הראשון שלו. חמש שנים הן פז"ם מרשתתי שאין להקל בו ראש; האכסניה הנוכחית שלנו, למשל, ותיקה הרבה פחות, אם כי לזכותה ייאמר שבמספר הקריסות היא כבר מובילה בהפרש ניכר. חישוב מהיר ילמד שביתו המקורי של הבלוג, שננטש לפני שנה בדיוק בערך, היה בשכונה אחרת; ואמנם כן.

לא קשה למנות יתרונות של "בלוגלי" לעומת "ישראבלוג". רוב הפוסטים שקראתם כאן בשנה האחרונה נכתבו בקמינו; אילו נסיתי לבצע תעלול כזה בישרא, סביר להניח שכולם היו מיושרים לתחתית צד שמאל, מופיעים בגופן "נרקיסים" ומשוללי כל מעברי שורה. (אני מגזים, כמובן; ישראבלוג לא מכיר בקיומו של "נרקיסים".) לכך נוספות המעלות הברורות מאליהן הנלוות לשימוש במערכת וורטפרס. יתרונו הגדול של ישראבלוג, לעומת זאת, הוא בקהילתיות שלו; שעה שבבלוגלי אין לי שום דרך למצוא כותבים שאינם מוכרים לי מראש – לא המלצות עורכים, לא רשימת פוסטים מרובי־תגובות, לא אלגוריתם להפיכת עופרת לזהב ולמניין בלוגרים פעילים – מלא עמוד הבית של ישראבלוג הפניות, מיונים, קישורים וקטגוריות, שכולם כאחד מקלים על הגולש האקראי למצוא את הבלוגים הטובים והמצליחים ביותר המוקדשים לטוקיו הוטל.

לתפוז, דרך אגב, אין יתרונות בכלל.

אחד הכלים הנאים שנוספו לישראבלוג, על כל פנים, הוא "הנושא החם". עבור מי מכם שאינו מצוי ברזי הבלוגספירה העברית, אבאר כי מדי יומיים-שלושה מוזמנים כל בלוגרי ישרא להתבטא בנושא כלשהו, ורשימותיהם הרבות מאוגדות לצרור קישורים ארוך אחד שבו מעיינים מעטים, אם בכלל. גם עבדכם הנאמן הופיע שם, לא פעם וכן פעמיים.

לא מזמן – במונחים של הבלוג הזה; שכן ידוע שאין מוקדם ומאוחר בתורה, ואילו דרך ארץ קדמה לתורה, לפיכך אין אנו מחויבים כאן בכרונולוגיה הרגילה של העולם – נבחר הנושא החם "שש מלים". הבלוגר המתקרא אכילס הציב אתגר לשוכני ישרא, לכתוב בחצי תריסר מלים בלבד את סיפור חייהם – עורך הפינה טליק חידד והוסיף שעליהם לנסח משפט שלם, ולא אוסף של שש מלים בודדות; על ההבדל בין שני אלה, אולי פעם, בפוסט אחר – רעיון נאה שאותו אימץ מכתבה שקרא בעתון "עתות קרית מלאכי". ההענות היתה רבה: ארכיב "שש מלים" ארוך כפליים מזה של הנושא החם פחות "תלמידים לא נוסעים לפולין", ופי ששה־עשר מזה של הנושא הצונן עד כדי ארקטיות "המחאה נגד המשחקים האולימפיים". אתם מוזמנים לבקר ולהתרשם.

שש מלים
שש מלים

שש מלים, אפוא, לא יותר. ללא קשר לאורך החיים, על הפוסט להיות קצר. תמצות העובדות ובחירתן הכרחיים.

תיאור מדויק ומלא בן שש תיבות אפשר לנסח בקלות: "התחלה, סוף, וכל מה שקרה בדרך"; אבל תיאור כזה הוא אינפורמטיבי בערך כמו הטענה שהאיליאדה היא "שירי", "מכניע־הסוסים" וכל המלים שבאמצע, וממעיט בערך תוכן היצירה בדיוק באותו אופן. אני לא במצב־רוח ניהיליסטי בעשור הנוכחי. מטרת המשימה היא קיפול אמירה משמעותית לשש מלים, התגברות על המחסום הנוקשה המכתיב מחיר ולא ערך, כותרת ולא תוכן, מספר הנעליים ולא היעד שאליו הולך זה שאמור להיות אתה; ואמירה דוגמת "הכל הבל ורעות רוח", יסלח לי קהלת בן דוד מלך בירושלים, משמעותית ממש כמו סברת המיתרים: טוב, בסדר, אבל מה הלאה.

כאן אנחנו מגיעים לעניין. במסגרת הפרויקט נכתבו לא מעט משפטים מוצלחים; ברוחו, הנה ששה מאלה שאהבתי יותר. מכל אחד מהם אני יכול להוציא אמירה משמעותית, בהיקף רחב יותר או פחות. אבל מה שרואה אני ב"לכל אחד מגיע סיפור לפני השינה" של נעם רותם, או ב"I'm too terrified to be scared" של בנג'מין פרנקלין פירס – בגרסאותיהם הנוכחיות, נטולות־הקונטקסט – תלוי בי, הרבה יותר מאשר בהם. זו עבודה פסיבית. אני יכול להתרשם הרבה, להוציא עולם ומלואו, מתוך "משורר הדלות והעצב הייתי, חשבתי להיות"; אבל להיפך, להכניס עולם ומלואו לתוך שש מלים, זה כבר משהו אחר לגמרי.

וזו עוד אחת מהסיבות שבגינן איני יכול ליחס לעצמי את התואר "משורר" – הגם שבעתון כתבו פעם אחרת – ולערן בר־גיל, למשל, דווקא יכול.

(כאן היה פעם קישור לשיר של "אחד חלקי אחד", אבל הקישור הזה מת.)

(הפואנטה היא, כמובן, שלא ברור לי איך להפוך את כל תחושות חצי־העשור שלי לחגיגה ממשית – חשבתי בהתחלה ליצור אווירה, אבל הרעיון הזה כבר תפוס. אם יש לכם רעיון מוצלח לציון חמש שנים – לא משהו מופרך כמו, למשל, לכתוב בתדירות גבוהה יותר – אתם מוזמנים להציע, בשש מלים או יותר.)


פעולות

מידע על הקטע19 תגובות על הקטע ”תשובה רעועה.“

10 04 2008
אלעד יאיר(17:28:03) :

זו תגובה צפויה בת שש מילים.

10 04 2008
יניב(23:22:20) :

גם בקיטש יש שמץ של אמת.

11 04 2008
אורי(12:11:20) :

"א0 נקודות למי שמזהה את השיר": לא הצלחתי לפתוח את הקובץ (Error opening file), אז הזהות נותרה עלומה.
מזל טוב לחגיגות החצי עשור, עד 120 (עדכונים בשנה).

11 04 2008
יניב(18:31:07) :

תודה תודה.
את "לעולם" אתה מצליח לשמוע? אני חושד שמדובר בעניין של זקיפות קומת האותיות.

11 04 2008
ההיא עם 6 המילים(20:30:11) :

אף פעם לא הייתי טובה ברעיונות מקוריים לחגיגת יומולדת לבלוג. אני סומכת עלייך שתמצא משהו וגם אם לא, דע לך שחצי העשור הזה הוא בהחלט מקור לגאווה. אתה בכלל מאמין שעברו 5 שנים? (מעברי הדירה לא באמת משנים משהו)

לפעמים יתרון הקהילתיות בישרא-בלוג הוא לא יותר ממקור גילוי של בלוגי-הרזיה או הערצה למינהם. טוב נו,בלוג הוא בלוג הוא בלוג…

שיהיה במזל טוב.
נ.ב. תודה על הפירסום, כך אני הכרתי את הבלוג שלך ;)

11 04 2008
יניב(23:33:05) :

ודאי שאני מאמין, הרי הייתי בסביבה כל הזמן הזה. מי יאמין אם לא אני, אף אחד אחר לא שרד מהפוסט הראשון. :-)
לא כדאי לזלזל ביתרון הזה. (במיוחד לך לא כדאי, כי יש לפחות עובד־ישראבלוג אחד שנוהג לבקר פה מדי פעם בפעם, ואני מניח שבכוחו לצבוע לך את כל הטקסטים בורוד פוקסיה.) "בלוגלי" הוא אסופה של אתרים אישיים שבמקרה יושבים על אותו שרת – אפילו קישור לבלוג אקראי אין כאן. באמת אין לי שום דרך להכיר את השכנים. בתחום הזה עושים בישראבלוג עבודה מצוינת, והוא צפוי עוד להשתפר עם עליית דף הבית החדש, שיקדיש מקום מרכזי להמלצת העורכים. זה כבר יהיה הרבה יותר ממקור גילוי של פרו־אנה או אנטי־אשלי־טיסדייל.
(תודה, בבקשה וברוכה הבאה.)

12 04 2008
אורי(15:46:56) :

לא הצלחתי לפתוח, גם לא באקספלורר.
הלינק הדולרי פותח את העמוד של 1:1 במוזיקה נטו, אבל זהו.

12 04 2008
יניב(18:35:43) :

לא יודע. לא שניתי שום דבר לעומת פוסטים קודמים, ואצלי שניהם נפתחים הן בפיירפוקס, הן באופרה, הן בספארי.
יש הייטקיסטים בקהל?

13 04 2008
איסולד(21:55:16) :

ממש מביש שגיליתי אותך רק היום.
כיף פה

14 04 2008
יניב(04:00:42) :

זה עוד כלום, בקרוב ייערך כאן טורניר גדול של שבץ־נא.
(ברוכה הבאה.)

18 04 2008
Brutus(10:19:32) :

אגב, אותו אחד שיכול לעצב להיא עם שש מילים את הבלוג בוורוד פוקסיה, יכול גם לשתול לה תמונות פורנוגרפיות בבלוג, ואז למחוק לה אותו בשל הפרה של תקנון האתר.
סתם כי הוא יכול.

19 04 2008
יניב(00:30:56) :

(אבקש מראש את סליחתו של אריאל אטיאס.)

"נניח שלמיני המפורש יש יסוד של תוכן: הוא מכיל פין שתוקע את עצמו בתוך ואגינה. האם פירוש הדבר שתמונה המציגה תוכן זה מעבירה את הרעיון של פין התוקע את עצמו בתוך ואגינה, או שהצופה רואה וחווה פין התוקע את עצמו בתוך ואגינה? אם אדם צופה בפין התוקע את עצמו בתוך ואגינה באופן ממשי, במציאות, האם אנחנו אומרים שהוא צופה ברעיון של פין התוקע את עצמו בתוך ואגינה? במה שונה הפורנוגרפיה הויזואלית? ואם אחרי כן הוא הולך ותוקע את הפין שלו בתוך ואגינה של אישה, האם הוא עושה זאת מפני שצץ במוחו רעיון, או מפני שיש לו זקפה? אינני אומרת שראשו אינו מחובר לגופו, אני אומרת שגופו מחובר לראשו."

מילא, אילו פרסמת את כל זה בורוד פוקסיה.

(מה הגדרת התפקיד שלך ב"ישראבלוג" בכלל?)

21 04 2008
Brutus(19:18:05) :

אחח, קתרין מקינון.
הייתי מת להפשיט אותה,
לקשור אותה למיטה
ולזרוק עליה קלסרים של תקנות מס הכנסה תשכ"ח-תשס"ח
עד זוב דם.
פמיניסטית שעירה ומעיקה.

לשאלתך, בחוזה שלי אני מוגדר כ-סגן מנהל ישראבלוג. הגדרה מחייבת, מרשימה ומשקפת היטב את מעמדי הבכיר*. עשיתי הרבה רושם על הבן של בת-דודה שלי במהלך ארוחת החג כשציינתי [כבדרך אגב] את הטייטל והוא שאל אם אוכל לדחוף אותו לרשימת הפעילים. דחיתי את הבקשה בגיחוך ואמרתי לו שמדובר בנוסחה סודית, שהטבלה מתעדכנת ללא מגע יד אדם, ושהוא צריך לפתוח בלוג בשביל זה. אז הוא ירד מהעניין.

*במיוחד לאור העובדה שבישראבלוג יש שני אנשים בלבד.

14 07 2008
נטוצ'(12:52:57) :

חמש שנים! יא ראבק!
(האמת שבלוגלי ממש עושה לי חשק להעביר את הבלוג שלי מישרא לכאן, אבל אני עצלנית)
(אה, זאת מייפל)

מזל טוב וקולולולוו.

14 07 2008
יניב(18:55:51) :

הו, תודה רבה. :-)
(ומה אתך? 28910, גם כן ארבע שנים וחצי, ארבע ושלושה רבעים, הלא כן?)

14 07 2008
איתמר סול(23:57:21) :

מצא משפט של מיל אחת עבור השנה הראשונה
מצא משפט של שתי מילים עבור השנה השנייה
וכך הלאה עד השנה החמישית
מצא משפט של 10 מילים עבור השנה עשירית, וזהו

15 07 2008
יניב(01:02:19) :

דווקא יותר הגיוני לי להיפך: עשר מלים לשנה הראשונה, תשע לשניה וכן הלאה.

15 07 2008
איתמר סול(12:32:13) :

זה כיוון נסוג. נסיגה יכולה להיות ערך לא רע, אם חושבים על זה, אבל אני אוהב לחשוב יותר על התפרשות. לא על התפתחות אלא על הליכה לרוחב

16 07 2008
יניב(00:06:23) :

לא נסיגה, אלא תמצות.

השאר תגובה

באפשרותך להשתמש בתגים אלה :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>