דרך ארץ. » על תשדירי השירות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בראי מילת הגנאי "כלבה".

על תשדירי השירות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בראי מילת הגנאי "כלבה".

5 09 2007

ובכן.

כפי שרובכם יודעים, עבדכם הנאמן הוא מגניב־על. וממש כמו כל האנשים שבטוחים בגזעיותם המובנית, גם לי אין כל צורך להוכיח אותה לעולם באמצעים חיצוניים, דוגמת חבישת בנדנה, נהיגה במכונית ספורט או חיי חברה מפותחים. וכך, ביום שישי האחרון, כשאנשים פחות גרוביים ממני יצאו לדיסקוטקים, ישבתי אני במרתף של אחוזת גבאי וצפיתי במשחק הכדורסל המשובח בין נבחרות ישראל ומקדוניה.

ישראל (זהירות, ספוילר) ניצחה, בסופו של דבר, וזכתה להעפיל לאליפות אירופה ולחטוף שם בראש מיוון (אתמול), רוסיה (היום), וככל הנראה גם סרביה (מחר). אבל לא לשם כך הטרחתי אתכם הנה. האירוע המרגש ביותר במשחק כלל לא היה קשור למשחקם של בחורינו המצוינים, וגם לא לזה של הנבחרת, אלא דווקא לתשדיר השירות החדש שהפיקה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לכבוד פתיחת שנת הלימודים ה'תשס"ח.

עבור המעטים מביניכם שלא צופים בערוץ הראשון, ועקב כך לא נחשפו לתשדיר החשוב, עלי לתאר אותו בקווים כלליים. בפתיחה מוצגת ילדה עולה על אופניים ומסובבת את הפדלים; הרוח בפנים, והיא בעניינים. הדרך מסוכנת, אבל יש לה שומרת – לא! בעצם אין לה! כשהילדה עוברת ליד קבוצה אחרת, בולטת העובדה שאין לה קסדה בראש, קסדה בראש טוב.

בשלב הזה מופעלים כל השטיקים הרגילים של הרשות: לצד השחור־לבן ומוזיקת הרקע המאיימת, שמלווים אותנו לכל אורך התשדיר, נוסף קריין חמור־סבר: "לתת לילד לרכוב בלי קסדה…", הוא פותח בקול סמכותי, אבל לא משלים את המשפט. לפני שנשמע את ההמשך, נראה את הילדה מאבדת את שיווי המשקל ונופלת בעוצמה על המדרכה; צרחות אימה וסירנות אמבולנס נשמעות ברקע, בעוד אבני האקרשטיין מתמלאות אט־אט בדם כהה. אין לנו אלא לצפות לסיום החלטי ומרתיע: "לתת לילד לרכוב בלי קסדה… זה להזריק לו ציאניד!", "לתת לילד לרכוב בלי קסדה… זה לפלוש לפולין במתקפת בזק!", "לתת לילד לרכוב בלי קסדה… זה להשתמט מצה"ל!", משהו מסדר הגודל הזה. אחרי הכל, מדובר במי שהסבירו לנו שנהיגה בשכרות היא רצח בכוונה תחילה, ושכל העובר באור אדום הוא מחבל. תארו לעצמכם את תדהמתי כשנתברר לי לבסוף שלתת לילד לרכוב בלי קסדה…

… זו שגיאה חמורה.

סימן קריאה.

כצפוי, התשדיר הזכיר לי את הצעת החוק הטריה של עיריית אולד־ניו־יורק, שעליה למדתי בפוסט הזה של שרון. בקצרה, מוצע שם לאסור את השימוש במילה "bitch" ברחבי העיר, כיוון שהיא "מייצרת פרדיגמה של בושה וחוסר כבוד". אם אני קולע לדעתם של גדולי העירייה, הרעיון הוא כזה: יש מגוון כינויים שבהם ניתן לכנות נשים. (זו הפרדיגמה, לענייננו: קבוצת ההתחלפות של המילה "אישה".) אם נמחק מהפרדיגמה שלנו את כל הביטויים המעליבים, יהיה בלתי אפשרי להעליב נשים, וכך יקיץ הקץ על כל הדיכוי הנשי ולא יהיה עוד צורך בריקי כהן־לזרוב. הגיוני.

האמת היא, כמובן, ש"פרדיגמת הבושה וחוסר הכבוד" התקיימה לפני המילה "כלבה" ותשאר גם אחריה. אפילו יצליחו למגר שוטרי ניו־יורק את השימוש במילה הספציפית הזאת, ברור שתושבי העיר ימלאו את החלק השלילי של הפרדיגמה במהירות רבה. עלבון אחד שאני יכול לחשוב עליו, לדוגמא, הוא "חבל שההורים שלך לא שגו באופן חמור". זאת ועוד: גם אם ייאסר השימוש בכל המלים שנחשבות, היום, לעלבונות, כל מה שיקרה הוא שהמלים הנייטרליות דהיום יהפכו לעלבונות, והמלים הגבוהות – לנייטרליות. למלים אין ערך אבסולוטי; הערך שלהן נקבע ביחס למלים אחרות.

אותו עקרון תקף גם בתשדירי הזהירות בדרכים. לא צריך להיות משתמש "חלונות" כדי לדעת ששגיאה חמורה היא עסק ביש שמוטב להמנע ממנו; אבל בעולם שנוצר בתשדירים הקודמים, זה שבו נקודת ההתייחסות היא "חבלה בחיי אדם" או "רצח בכוונה תחילה", מדובר בעבירה פעוטה לתפארת. דווקא זו היתה הטעות של לשכת הפרסום הממשלתית בתשדירים הקודמים שלה: לא ההקצנה כשלעצמה, אלא מחיקת כל דרך חזרה. כל תשדיר שירות לא־קיצוני שתפיק היום ייראה נלעג. יש על הכביש רוצח מסוכן; לכו תסבירו עכשיו לציבור שנסיעה ללא חגורת בטיחות היא, נאמר, "מעשה לא אחראי". יהיה יעיל באותה מידה להפיק את התשדיר שאני רואה בעיני רוחי כעת: "מי שנוסע ללא חגורת בטיחות", צלילי תאונה, ילדים מתרסקים אל השמשה הקדמית ופיסות גולגולת מתפזרות על הכביש…

"… לעולם לא יהיה מגניב כמוני".

סימן קריאה.


פעולות

מידע על הקטע16 תגובות על הקטע ”על תשדירי השירות של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בראי מילת הגנאי "כלבה".“

5 09 2007
Azure Ray(08:24:16) :

"נהג הנוסע במהירות מופרזת" (פייד אאוט, צליל של תאונה קטלנית, פייד אין, שקרניק גדול ומרושע עומד על הכביש כשהאוטו הקטן מעוך על רגלו הימנית) "… עלול להתחרט על מעשיו".

"נהג המדבר במכשיר סלולרי תוך כדי נסיעה" (פייד אאוט, צליל של תאונה קטלנית, פייד אין, גודזילה וקינג קונג סועדים על שאריות הנהג חסר האחריות כשהאוטו שוכב הפוך כמה מטרים משם) "… מגיע לו נו נו נו".

אני חושבת שאני יכולה לשחק בזה שעות!

5 09 2007
chellig(08:38:57) :

http://www.notes.co.il/chelli/35993.asp?p=0

5 09 2007
לאופרד(10:37:13) :

LOL
זה מחירה של הקצנה מיותרת.
לדעתי הם פשוט ספגו ביקורת קשה על ההקצנה מהעבר, ולא היתה להם ברירה אלא להוריד פרופיל, דבר שכמובן נראה לא טוב אחרי הקליימקס האיומי שזכינו לו קודם.
אני פשוט הייתי הולך על האמת -
"מי שרוכב ללא קסדה – ויש לו מזל רע באמת – מת (וגם מי שחובש קסדה זוכה לגורל דומה, אבל לפחות לא יצלמו לו את המוח שפוך על הכביש)".

5 09 2007
יניב(18:20:16) :

כן, אבל הלפ"מ היא, בכל זאת, משרד פרסום. לא נראה לי שהאמת היא בכלל אופציה עבורם.
אני חושב שאתה צודק בעניין הורדת הפרופיל – לא היתה להם ברירה, אבל האופן שבו הם עושים את זה הוא מגושם במיוחד. מה שיפה כאן הוא שהתשדיר, כשלעצמו, לא פחות קיצוני מהקודמים: עדיין יש ילדה שנהרגת בפתאומיות, עדיין רואים דם ניגר מראשה לצלילי צעקות וסירנות. רק הסיסמא מרוככת. לדיסוננס הזה יש חלק גדול באפקט הקומי של התשדיר.

חלי: אני לא רואה קשר בין שני הפוסטים האלה. וחוץ מזה, אני מסתייג ממה שכתבת שם.

יאנה: לול תרנגולות! :D

6 09 2007
אלמוג(09:07:45) :

חמור מזה בהרבה: "קסדה" ו"חמורה" זה לא חרוז.
"לתת לילד לרכוב בלי קסדה / זו שגיאה חמודה". הרבה יותר טוב!
"לתת לילד לרכוב בלי קסדה / זה כמו לתת לו לצאת בסתיו בלי אפודה".
הו, הימים היפים שבהם הייתי קו-רעיונאית.

6 09 2007
האזרח ד.(21:17:52) :

קפצתי לכאן רק כדי לאמר לך, שמתברר שבסופו של דבר טעית, לשמחתנו הרבה. נבחרת ישראל בכדורסל, הצליחה באופן לא ייאמן לנצח את סרביה, ולהעפיל לשלב הבא, שם היא צפויה לחטוף בראש מקרואטיה וספרד, ועם קצת מזל לא להפסיד לפורטוגל, אם כי אם נשפוט לפי המפגשים בשנה שעברה, אין סיבה רבה מדי לאופטימיות.

7 09 2007
יניב(00:28:16) :

לא אמרתי שנפסיד לסרביה, אמרתי שככל הנראה נפסיד לסרביה, ובכך צדקתי.
צריך לציין שהנצחון הוא הישג, אבל לא היה "בלתי ייאמן"; סרביה דהיום לא מזכירה בכלל את זו של 2002. נצחון על יוון היה בלתי ייאמן, אבל במשחקים נגד רוסיה וסרביה ידענו מראש שאפשר, גם אם לא סביר, להפתיע.

אלמוג: מינויים כאן הם לכל החיים. (ע"ע שמעון פרס, השר לפיתוח איזורי.)
וחוץ מזה, מזל טוב על האאוטינג, ותתחדשי! :)

15 09 2007
jackdaniels(04:02:19) :

וואו, איזה ניתוח מעמיק בשביל פרסומת לבטיחות בדרכים, או מה שאתה מביא פה זה ביקורת על החברה שמנסה לצנזר אותנו?

וזאת רק אני, או שיניב גרין נתן שם את המשחק של החיים שלו?

16 09 2007
Onfire(21:01:51) :

מזל טוב,
Bitch.

17 09 2007
יניב(03:24:36) :

תודה,
שגיאה חמורה.

דניאל: אני לא חושב שזה היה "המשחק של החיים שלו". בכל עונה הוא נותן שניים-שלושה כאלה – בדרך כלל זה לא נגד דארקו מיליצ'יץ' ונבחרת סרביה, אז לא שמים לב. מבחינת הפוטנציאל, גרין יכול להיות בשורה הראשונה של הפורוורדים באירופה.

19 09 2007
החתול של שרדינגר(10:55:00) :

מזל טוב, שמחה רבה, אושר ועושר, וכל יתר הבולשיט.

אין כמו להיות מגניב.

20 09 2007
יניב(03:07:27) :

מצטער, איחרת. אין יותר מזלטובים השנה.
(לא, סתם. תודה.)

24 09 2007
אביר הPPC(00:22:47) :

ובאנגלית:

http://en.wikipedia.org/wiki/Euphemism#The_.E2.80.9CEuphemism_Treadmill.E2.80.9D

24 09 2007
יניב(01:18:14) :

אכן.
דוגמא שלא מופיעה שם ולמדתי אשתקד היא פיחות־הכבוד של כינויי נשים בגרמנית: Weib היה נייטרלי והפך למזלזל, Dirne היה נייטרלי והפך לעלבון, Frau היה מלא־יראה והפך לנייטרלי.

29 09 2007
אקס(09:58:24) :

כל ההסלמה המכוונת הזו במסרי התשדירים ופלופ בסופה מזכיר לי משהו…… רגע… רגע…. מה זה יכול להיות? האם יש עוד איזה תחום בו הסלמנו עם הכח, עם הק-בום שלנו ועכשיו לא מוצאים איך לרדת מהעץ?

30 09 2007
יניב(01:43:35) :

בכל זאת קוראים לזה "המלחמה בתאונות הדרכים".
(ברוכה הבאה.)

השאר תגובה

באפשרותך להשתמש בתגים אלה :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>